Ponura perspektywa dolara opuszcza Bitcoin z potencjałem do dalszego biegu byka w kierunku 20.000 dolarów.

Sprzedaż greenbacku przyspieszyła w tym tygodniu, ponieważ jego wartość w stosunku do walut obcych spadła o kolejne 0,21% w handlu nocnym. Indeks dolara amerykańskiego (DXY) osiągnął w czwartek poziom 90,22, najniższy od kwietnia 2018 roku, co skłoniło Morgan Stanley do prognozowania dalszych spadków dla tego ważonego handlowo instrumentu.

Stwierdzenia te pojawiły się, gdy Bitcoin Era nadal wieżował w pobliżu niedawno ustanowionego, wszechobecnego haju 19.915 dolarów. Przyniosło to wzrost zysków o 179 procent od tego wtorku. Kurs wymiany BTC/USD wzrósł o 5,61 procent w stosunku do tygodniowego okresu, co jest całkowitym przeciwieństwem tego, co robił indeks dolara amerykańskiego.

Mark Wilson, dyrektor inwestycyjny i główny strateg ds. kapitału w Morgan Stanley, powiedział Bloombergowi, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy dolar spadnie o kolejne 10 procent. Analityk zauważył, że Rezerwa Federalna i rząd USA są „najbardziej agresywne z deficytami strukturalnymi“ w obliczu pandemii koronaawirusów.

„Słabszy dolar jest pomocny dla świata“, dodał. „Silniejszy jest bardziej zwężeniem globalnego wzrostu… To w końcu pozytywna historia dla reflacji.“

Analitycy z JP Morgan & Chase Co. również wierzyli w niedźwiedzią dolarową perspektywę na rok 2021. Julio Calegari, wiodący zarządzający portfelem w Azji i na rynku Forex, powiedział, że pandemiczny wzrost Chin zmniejszył atrakcyjność inwestycyjną Greenback.

Bitcoin utrzymuje kluczowe poziomy wsparcia blisko 19.000 dolarów, pomimo ostatniej sprzedaży.

Zarówno BTC/USD, jak i DXY wykazały w tym roku odwrotną korelację, szczególnie po kursie z połowy marca na rynku globalnym. W tym miesiącu cena Bitcoina spadła o prawie 60 procent w ciągu zaledwie dwóch dni. Z drugiej strony, dolar pokazał siłę i przeskoczył o 8 procent w tym samym okresie.

Przeciwnie, ponieważ inwestorzy szukali bezpieczeństwa gotówki przed niepewną perspektywą ekonomiczną prowadzoną przez szybko rozprzestrzeniającą się pandemię COVID-19. Gdy rządy ogłosiły blokady, rynek akcji uległ załamaniu. Doprowadziło to do rozładowania swoich dochodowych pozycji w innych miejscach, aby pozyskać dolary.

Niemniej jednak interwencja na dużą skalę Rezerwy Federalnej i rządu USA złagodziła popyt na gotówkę. Wspólnie zobowiązali się oni do zasilenia w płynność kwotą około 3 bilionów dolarów poprzez nieograniczony zakup obligacji i podjęcie decyzji o zwiększeniu deficytu fiskalnego. W rezultacie dolar spadł, a Bitcoin – dzięki swojej narracji safe-haven – wzrósł.

Dynamika nie zmieniła się w roku 2021. Gospodarka amerykańska przeżywa gwałtowny wzrost wskaźnika zakażeń COVID-19. W międzyczasie dwustronny projekt ustawy przewiduje wstrzyknięcie do amerykańskiej gospodarki ok. 908 mld USD, pogłębiając tym samym deficyt.

W ostatnich minutach Rezerwa Federalna potwierdziła, że w warunkach niższych stóp procentowych utrzyma tempo zakupu obligacji w nienaruszonym stanie. W międzyczasie inwestorzy zwiększyli swoje zakłady, że bank zacznie teraz kupować dłuższe obligacje amerykańskiego Skarbu, ponieważ rentowności krótkoterminowych obligacji są już blisko zera.

Ogólnie rzecz biorąc, scenariusz ten sprawia, że Bitcoin jest silniejszą alternatywą inwestycyjną dla dolara amerykańskiego i obligacji. To wyjaśnia, dlaczego krypto waluta może wybuchnąć powyżej 20.000 dolarów w najbliższych sesjach kwartalnych.

Kommentare geschlossen