US Officials Make Largest-Ever Seizure of Terrorist Organizations‘ Bitcoin Accounts

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych właśnie ogłosił, że przeprowadził grupę kampanii finansowych, które wspierały grupy terrorystyczne Al-Kaidy, Hamasu i ISIS.

„Departament Sprawiedliwości ogłosił dziś, że zlikwidował trzy kampanie finansowania terroryzmu w cyberprzestrzeni, w których uczestniczyły brygady Al-Kassamu, wojskowe skrzydło Hamasu, Al-Kaida oraz Islamskie Państwo Irak i Lewant (ISIS). Ta skoordynowana operacja została szczegółowo opisana w trzech skargach o przepadek oraz w skardze o przestępstwo, które zostały dzisiaj rozszczelnione w Dystrykcie Kolumbia. Działania te stanowią największe w historii rządu przejęcie kryptorej waluty w kontekście terroryzmu“.

FBI, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wydział Cyberprzestępczości Urzędu Skarbowego twierdzą, że przy pomocy aplikacji Telegram stworzono i uruchomiono zaawansowany system do prania pieniędzy.

Utracona skarga nazywa się „Tawheed & Jihad Media“, grupa telegraficzna znana z zabiegania o dotacje Bitcoin, co jest jednym z początków operacji finansowania terroryzmu.

Według władz, grupy te udawały organizacje charytatywne, ale w rzeczywistości finansowały terror.

W skardze stwierdza się, że „Al-Kaida i powiązane z nią grupy terrorystyczne prowadzą sieć prania pieniędzy BTC, wykorzystując kanały telegramowe i inne platformy mediów społecznościowych, aby nakłaniać Bitcoin Era do przekazywania darowizn na realizację swoich celów terrorystycznych“, „Jak opisano poniżej, Al-Kaida i powiązane z nią grupy terrorystyczne prowadzą szereg kanałów telegramowych i rzekomo działają jako organizacje charytatywne, podczas gdy w rzeczywistości zabiegają o fundusze dla mudżahedinów“.

Firma zajmująca się analizą łańcuchów blokowych Chainalysis pomogła w prowadzeniu przez amerykański DOJ operacji finansowania terroryzmu. Chainalysis wyjaśniła swoją pracę dochodzeniową w jednym z postów na blogu.

„Z dumą możemy powiedzieć, że narzędzia Chainalysis pomogły w dochodzeniu w sprawie dwóch kampanii opartych na darowiznach z kryptokurrency. Jedna z tych kampanii była prowadzona przez Al-Kaidę i powiązane z nią grupy terrorystyczne, podczas gdy druga była prowadzona przez Brygady Al-Kasamu, wojskowe ramię Hamasu i wyznaczoną organizację terrorystyczną w większości krajów zachodnich. Al-Kaida polegała w szczególności na BitcoinTransfer, kryptokurczowej wymianie walut z siedzibą w Idlib w Syrii, która ułatwiła kilka innych kampanii finansowych związanych z tą grupą“.

Chainalysis szczegółowo określił metody dochodzenia i wyjaśnił, że ich techniki analityczne doprowadziły do ostatecznego zidentyfikowania dziesiątek adresów BTC powiązanych z grupami terrorystycznymi.

Pojawienie się strażnic z łańcuchów blokowych, które mogą odkrywać poważne przestępstwa za pomocą głębokiej analizy, jest niewątpliwie pozytywnym zjawiskiem dla przyjęcia kryptokurcji. Chociaż serce kryptojurrency koncentruje się wokół decentralizacji i niezależności, ważne jest, aby przemysł współpracował z władzami w celu wprowadzenia łańcucha blokowego do mas.